Нд, 22-Квіт-2018, 10:30
Учимсь учитись
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Форма входу
Категорії розділу
Пошук
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 284
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гості: 1
Користувачі: 0
 Каталог файлів
Головна » Файли » Великі роботи » Біологія, екологія

Основні положення вчення Дарвіна
[ Викачати з сервера (51.5Kb) ] 31-Трав-2008, 10:26
ЕВОЛЮЦІЙНІ УЯВЛЕННЯ ДО ЧАРЛЗА ДАРВІНА
На Землі існує не менш 2 млн видів тварин, до 0,5 млн видів рослин, сотні тисяч видів грибів і мікроорганізмів. Не¬просто пояснити виникнення такого різноманіття видів, а тим більше причини їхньої пристосованості до середовища прожи¬вання. Однак одній людині це вдалося. Це був англійський учений Чарлз Дарвін. У XIX столітті ним була створена нау¬кова Теорія еволюції живої природи.
Раніше більшість учених-біологів вважала, що живих
організмів існує така кількість, скільки їх створив Бог. Немає
і не було організмів, що не відповідали б меті, задуманій тво¬
рцем. Не існує і зайвих органів — усе до дрібниць продумано
творцем. Основний зміст світогляду цього періоду — сталість,
незмінність і споконвічна доцільність природи. Таке вчення
було назване метафізичним (від грецьк, «мета» — над, «фізіс»
— природа). Такі уявлення всіляко підтримувалися правля¬
чими колами й особливо церквою. (
У XVII і XVIII століттях були описані багато видів рос¬лин, мінералів і тварин, Карл Лінней (1707—1778), шведський лікар і натураліст, спробував систематизувати отримані мате-зіали. Йому вдалося на основі подібності за однією-двома най-оільш помітними ознаками класифікувати організми на види, оодй, класи. Він першим запропонував зарахувати людину до людиноподібних мавп. Попередники Ліннея пропонували вве¬сти в біологію подвійні латинські назви: рід і вид. Лінией вирі-діив використати це нововведення. Однак він дотримувався теорії метафізичності природи, вбачаючи в ній споконвічну доцільність. Будь-який з видів учений розглядав як результат зкремого творчого акта, вид вважався постійним і незмінним, зовсім не спорідненим з іншими видами. Лише наприкінці жит¬тя Лінней дійшов висновку, що деякі види можуть Виникати за допомогою схрещування або під впливом зовнішнього сере¬довища.
Праці Ліннея зробили величезний внесок у біологічну -:ауку. Учений запропонував прийнятну класифікацію тварин і рослин; увів латинські подвійні назви; ботанічна мова з його допомогою стала зрозумілою й досконалішою.
На початку XIX століття з'являється нова робота з біо-тогії «Філософія зоології», її автором був французький уче-•іий Жан Батіст Ламарк (1744—1829). У цій праці Ламарк виклав свої еволюційні ідеї. Так, він стверджував, ЩО нові зиди утворюються дуже повільно, тому ми не можемо поміти¬ти цього. Споконвічне еволюціонували нижчі види, які посту-тово піднімалися на вищі ступені.
Ламарк зробив величезний внесок у розвиток біологіч--:ої науки. Йому першому спала на думку ідея про еволюцію тсивої природи, він вказав на історичний розвиток від просто¬го до складного. Саме він порушив питання про фактори, які є рушійними силами еволюції. Однак у його ідеях не все було травильним. Ламарк бачив причину еволюції у нібито власти-зому усьому живому світові прагненні до досконалості. Не-травйльними є також його думки про причини виникнення пристосованості живих організмів до умов навколишнього середовища, щодо появи в організмів винятково корисних змін, які потім повинні закріплюватися в поколіннях.
Слід визнати, що наука кінця XVIII — початку XIX ст. не в змозі була правильно пояснити рушійні сили розвитку орга¬нічного світу. Вона могла тільки поставити питання, але не відповісти на них. Це були питання про виникнення величез¬ного різноманіття видів; про незрозумілу пристосованість ор¬ганізмів до умов навколишнього середовища; про непояснене підвищення рівня організації кожного наступного виду жи¬вих істот.
ВИНИКНЕННЯ ВЧЕННЯ ЧАРЛЗА ДАРВІНА
Учення Чарлза Дарвіна стало можливим завдяки суспі¬льно-економічним передумовам. Перша половина XIX століт¬тя стала тим часом, коли в країнах Західної Європи почав дуже швидко розвиватися капіталізм. Особливо помітним це було в Англії. Капіталізм дав імпульс розвиткові науки, про¬мисловості, техніки. Промисловість збільшила попит на сиро¬вину. А населення швидко зростаючих міст почало споживати більше продуктів харчування. Усе це природним чином спри¬яло розвиткові сільського господарства.
Друга причина виникнення вчення Дарвіна — нові від¬криття в області природничих наук. Виник опис систематич-. них груп живих організмів, що дало можливість подумати про ймовірність їхнього споріднення.
За допомогою порівняння у тварин був встановлений єдиний план будови тіла й багатьох органів. Учені вирішили порівняти і ранні стадії розвитку зародків і дійшли висновку, що вони разюче схожі. Потім почали вивчати викопні росли¬ни й тварин. Тоді ж була виявлена послідовна зміна низькоор-ганізованих форм життя більш високоорганізованими.
З'явилися численні цікаві матеріали із заморських експе¬дицій. Одночасно виникали нові породи тварин і сорти рос¬лин, створення яких йшло врозріз із метафізичними уявлен¬нями про природу. Потрібен був учений, який зміг би зробити висновки з матеріалу, що з'явився, пов'язати ідеї в одне ціле за допомогою суворої логіки. Це вдалося зробити Чарлзу Дарві-ну (1809-1882).
З біографії Дарвіна відомо, що він із дитинства полюб¬ляв збирати рослини, спостерігати за тваринами, проводити хімічні досліди. У студентські роки читав багато наукової лі¬тератури, навчився застосовувати на практиці методику польо¬вих досліджень.
Дарвіну навіть вдалося здійснити навколосвітню подо¬рож. Дорогою його цікавили геологічна будова, флора й фау¬на багатьох країн. Дарвін відправив до Англії безліч різних колекцій.
Перебуваючи в Південній Америці, Дарвін знайшов реш¬тки вимерлих тварин. Він спробував їх порівняти із сучасни¬ми тваринами і дійшов висновку, що вони мають родинні коре ні. На островах Галапагос Дарвіну зустрілися невідомі науці види ящірок, птахів і черепах. Вони видалися йому схожими на південноамериканські види. Тоді вчений припустив, що ці види потрапили на острови з материка, а потім у результаті впливу навколишнього середовища змінилися. Австралія за¬цікавила ученого своїми яйцеродними й сумчастими тварина¬ми, які ніде більше не зустрічаються. Дарвін зробив висновок, що Австралія стала окремим материком у той час, коли на всій планеті ще не виникли вищі ссавці. Тому яйцеродні й сумчасті розвивалися в Австралії незалежно від еволюції інших тварин на інших материках. Чимраз більше Дарвін переконувався у тому, що усі види змінюються й одні походять від інших. Свої перші записи про походження видів учений зробив саме під час навколосвітньої подорожі.
ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ВЧЕННЯ
Протягом 20 років Дарвін працював над створенням ево¬люційного вчення, у 1859 році нарешті воно було опублікова¬не за назвою «Походження видів шляхом природного добору, або збереження обраних порід у боротьбі за життя». Подаль¬ші роботи Дарвіна показують, що вченого довго хвилювало питання про походження видів. На величезному фактичному матеріалі в книзі «Мінливість тварин і рослин під впливом одомашнення» Дарвін вказав на закономірності еволюції по¬рід домашніх тварин і сортів культурних рослин.
Учений намагається пояснити і походження людини від тварин. Про це він пише в одній зі своїх робіт за назвою «По¬ходження людини і статевий добір», де використовує власну еволюційну теорію. Ученому належать капітальні праці з бота¬ніки, зоології і геології, у яких детально розроблені окремі питання еволюційної теорії...
Категорія: Біологія, екологія | Додав: Serega_adm
Переглядів: 657 | Завантажень: 249 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright MyCorp © 2018